• Haber Detayı / KADINA YÖNELİK ŞİDDETE KARŞI SESSİZ KALMIYORUZ! 

 


Beşiktaş Belediyesi Kent Konseyi Kadın Meclisi, 25 Kasım ‘Kadına Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’nde kadınlara yönelik şiddete dikkat çekmek için Beşiktaş Barbaros Meydanı’nda eylem yaptı. Eyleme Gençlik ve Yürütme Kurulu üyeleri de destek verdi.

Kadına Yönelik Şiddete Karşı Sessiz Kalmıyoruz!

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma ve Mücadele Günü, kadına yönelik şiddetin neredeyse tüm dünyanın sorunu olduğunun en büyük göstergesidir. Kadına yönelik şiddet bir insan hakkı ihlalidir.
Kadına yönelik şiddet yasalardaki ve uygulamalardaki kadınlar aleyhine olan ayrımcılıktan beslenir.
Kadına yönelik şiddet toplumdaki kadın erkek arasındaki eşitsizliğin sonucudur.
Kadına yönelik şiddet ister kamusal alan ister aile içinde gerçekleşsin kadınlara fiziksel, cinsel, psikolojik, ekonomik zarar veya ıstırap veren her türlü eylemi kapsar.
Türkiye’de kadın cinayetlerinin ve erkek şiddetinin imzalanan sözleşmeler ve yapılan yasal düzenlemelere rağmen hala çok yaygın olduğunu görüyoruz. Kadınlar olarak bu günde yasalardan ve uluslararası sözleşmelerden doğan tüm haklarımızı kullanmamızın önündeki tüm engellerin kaldırılması yönündeki ısrarımızı yineliyoruz.
Şiddetsiz bir yaşam dileğiyle bu 25 Kasım'da da bir araya geliyoruz. Kadın olarak güven içinde yaşayabileceğimiz bir ülkede ve daha fazlası bir dünyada, hakkımız olan şiddetten uzak ve eşit olduğumuz bir yaşamı istiyoruz.
Kadın erkek arasındaki fiili eşitsizliğe, cinsiyetçiliğe, kadınları, kadın haklarını yok sayan devletlere, sistemlere, aile içi ve ataerkil şiddete karşı mücadelemizde kararlıyız.
Haklarımızı biliyor ve bu şiddete karşı sessiz kalmıyoruz!

 

Beşiktaş Kent Konseyi Kadın Meclisi
Yürütme Kurulu

 

 
 
 
 
 
 
 
  Önceki sayfaya geri dön
 
     MAXI WEB TASARIM ®