• Haber Detayı / AYM’NİN İMAM NİKAHI KARARINI PROTESTO EDİYORUZ... 

 


BASIN AÇIKLAMAMIZDIR

Beşiktaş Kent Konseyi Kadın Meclisi olarak; AYM’nin resmi akdi hiçe sayarak imam nikahı kıyılmasının önünü açan kararını şiddetle protesto ediyoruz.
Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in görevde olduğu dönemde oybirliğiyle benimsediği resmi nikah öncesi dini nikahın kıyılamayacağı, bunu yapan görevlilerinse suçlu sayılacağı kararını şimdi tam tersi bir tutumla onaylamasına tepki gösteriyoruz.
Resmi nikah olmaksızın imam nikahına izin vermek, Türk kadınlarının Cumhuriyet devrimleriyle kazandıkları haklarına açık bir tecavüzdür, Medeni Kanunla verilen kişilik haklarını geri almaya yönelik çirkin bir saldırıdır.
Kadınlarımızı yasal güvencelerden yoksun bırakarak, törelerin acımasızlığına terk etmek, gerici ve kadını mal gibi görmek isteyen çağdışı bir anlayışın tezahüründen başka bir şey değildir.
AYM’nin verdiği karar; çocuk yaşta evlilikleri, çok eşliliği, töre cinayetlerini yaygınlaştırmak, kızlarımızın eğitimlerini engellemek, kız çocuklarımızın mal gibi satılmaları gibi çok büyük sakıncalar doğuracaktır.
AYM’nin bu kararıyla birlikte Atatürk’ün kadınlara sağladığı haklar ortadan kaldırılmakta, kadınlar köleleştirilmektedir. Laiklik ilkesi tehlikeye girmektedir.

Sonuçları iyice düşünülmeden verilen insan haklarına aykırı bu kararın yeniden gözden geçirilmesi ve düzeltilmesi için mücadele edeceğimizin bilinmesini istiyoruz.
Kamuoyunun bilgilerine saygı ile duyururuz.

NURCAN KOÇAK 
BEŞİKTAŞ KENT KONSEYİ KADIN MECLİSİ BAŞKANI

 
 
  Önceki sayfaya geri dön
 
     MAXI WEB TASARIM ®